Jump to content

Jaki ruter pod serwer VPN ( najlepiej OpenVPN ) + ddns + kontrola rodzicielska z harmonogramem pracy urządzeń

Rate this topic

KarolA
 Share

Go to solution Solved by KarolA,

Recommended Posts

Witajcie.

Zastanawiam się nad budową sieci w moim nowym domu. 
3 kondygnacje ( na pierwszej kondygnacji wynajmuję pomieszczenia ) dwie pozostałe są do mojego wyłącznego użytku.
dom ma powierzchnię około 90 m2 każda kondygnacja ( gruby mur 42cm cegła ) dzielący dom na połowy. żelbetowe stropy.

na 1 kondygnacji tylko dostęp po wifi
na 2 Kondygnacji - na razie TV z dostępem do neta + dekoder TV z dostępem do neta ( te dwa wolałbym po kablu ) w przyszłości może jakaś konsola.
na 3 kondygnacji 2 szt PC dla synów ( młodociani gracze ) - najlepiej po kablu  ale może być też przez AP aby uniknąć kabla pomiędzy piętrami.
oczywiście nie wliczam tabletów telefonów i laptopów z dostępem po wifi.

dostawca orange 300mb z ONT.

Ubzdurałem sobie, że dla najemców na pierwszej kondygnacji zamontuję router, który będzie tylko  obsługiwał ten poziom i moje urządzenia nie będą się "widziały" z tym routerem i odwrotnie.  Na pozostałych 2 piętrach nie wiem co zrobić.
na obecnym etapie jeszcze mogę położyć skrętkę 

pierwsza myśl.
ont->router -> router1 na 1 kondygnacji
                    -> router2 na kolejnej
                    -> router3 na następnej jako AP
taki pomysł ponieważ jestem w posiadaniu: asus rt-ac87u, netgear r7500, asus rt-3200

kolejna myśl to
podobne rozwiązanie jednakże o jakiś sprzęt mesh na "moje" piętra
ont->router mesh na "moje" piętra-> router1 na 1 kondygnacji
Aby to rozwiązanie działało znalazłem tylko routery mesh od asusa, a mianowicie zenwifi Ac cd6. 

nadmienię że moje oczekiwania to :

1 - ruter pod serwer VPN ( najlepiej OpenVPN )
2 - koniecznie obsługa PPPoE 
3 - kontrola rodzicielska z harmonogramem pracy urządzeń
4 - możliwość podłączenie dysku usb do routera ( jako namiastkę dysku sieciowego ).
5 - ddns - brak stałego zewnętrznego adresu IP

Proszę podpowiedzi jak to można sensownie zbudować.

• Administrator

pierwsze pytanko - jaki budżet ? 😉 

drugie pytanko - czy okablowanie pomiędzy piętrami istnieje ?

4 minuty temu, house napisał:

pierwsze pytanko - jaki budżet ? 😉 

nie zastanawiałem się - ale nie chcę iść w tysiące, modele ax wykluczam bo nie mam sprzętu tej klasy no i to co widziałem nie obsługuje PPPoE

4 minuty temu, house napisał:

drugie pytanko - czy okablowanie pomiędzy piętrami istnieje ?

nie - ale nie jest to specjalny problem dlatego moja "budżetowa" propozycja z 3 ma routerami które posiadam.

jest jeszcze jedno a mianowicie czasem mój rt-ac87u "gubi" neta i trzeba go resetować. dlatego myśl o innej opcji.

• Administrator
3 godziny temu, Karol Adamski napisał:

nadmienię że moje oczekiwania to :

wszystkie oczekiwania spełnia moim zdaniem jeden konkretny model : Synology RT2600ac, zawsze można rozbudować sieć o mesh (za pomocą dodatkowych urządzeń).

29 minut temu, Karol Adamski napisał:

jest jeszcze jedno a mianowicie czasem mój rt-ac87u "gubi" neta i trzeba go resetować. dlatego myśl o innej opcji.

to już staruszek, czasem ten model tak miał, że bez wyraźnego komunikatu umierała mu obsługa dns.

6 minut temu, house napisał:

wszystkie oczekiwania spełnia moim zdaniem jeden konkretny model : Synology RT2600ac

no ok ale co z "podsiecią" na pierwszej kondygnacji i zasięgiem wifi. bo chyba to jedno urządzenie nie załatwi mi wifi na 3 kondygnacjach?

• Administrator

przez żelbetowe stropy nie wyślesz nic po WiFi co pozwalałoby komfortowo korzystać z ułamka tych 300Mbits. Musi być kabel, po prostu musi. 

2 minuty temu, house napisał:

przez żelbetowe stropy nie wyślesz nic po WiFi co pozwalałoby komfortowo korzystać z ułamka tych 300Mbits. Musi być kabel, po prostu musi. 

nie no ok. 
czyli jak twoim zdaniem ma to wyglądać? tak ?

Kondygnacja 2 - ONT + RT2600AC -> kabel do poziomów 1 i 2 oraz kabel do TV i dekodera TV

Kondygnacja 1 ? kablem z rt2600ac do ?
Kondygnacja 2 ? kablem z rt2600ac do ?

aa zapomniałem mam jeszcze Funboxa 3 ( czy jakoś tak )ale go nie używam.

• Administrator

router postaw tam, gdzie zależy Ci na najlepszym sygnale, niekoniecznie zaraz obok urządzenia dostępowego ISP, ważne aby podłączyć je gigabitem. potem wedle uznania, możesz wykorzystać swoje urządzenia przestawiając je w tryb AP na każde piętro. Nie będzie płynnego przełączania łażących po piętrach klientów (płynnego, jakiekolwiek przełączania po utracie sygnału będzie), ale przynajmniej będzie dostęp online. 

7 minut temu, house napisał:

router postaw tam, gdzie zależy Ci na najlepszym sygnale, niekoniecznie zaraz obok urządzenia dostępowego ISP, ważne aby podłączyć je gigabitem. potem wedle uznania, możesz wykorzystać swoje urządzenia przestawiając je w tryb AP na każde piętro. Nie będzie płynnego przełączania łażących po piętrach klientów (płynnego, jakiekolwiek przełączania po utracie sygnału będzie), ale przynajmniej będzie dostęp online. 

czyli jeśli zaakceptuję konieczność resetowania mojego rt-ac87u co jakiś tam czas to mogę "postawić" tą sieć na obecnie posiadanych urządzeniach zgodnie z moim pomysłem nr 1. ponieważ ten asus spełnia wszystkie moje oczekiwania. 

dziękuję za potwierdzenie że pomysł nr 1 jest spoko.

P.S. a jest jakiś router klasy tego rt2600ac ale bez wifi ? 

• Administrator
13 godzin temu, KarolA napisał:

czyli jeśli zaakceptuję konieczność resetowania mojego rt-ac87u co jakiś tam czas to mogę "postawić" tą sieć na obecnie posiadanych urządzeniach zgodnie z moim pomysłem nr 1

tak, z tym, że 

18 godzin temu, KarolA napisał:

router2 na kolejnej

musi tak, samo jak ten router3 działać jako AP. a całość spiąć kablem.

13 godzin temu, KarolA napisał:

P.S. a jest jakiś router klasy tego rt2600ac ale bez wifi ? 

jest np : 

You do not have the required permissions to view links attached to this post.

To unlock hidden content, you need to log in and add a reply to this topic.

😉

Posted (edited)
9 minut temu, house napisał:

musi tak, samo jak ten router3 działać jako AP

Zastanawiam się dlaczego ten ma być jako AP ? Urządzenia podłączone pod ten punkt nie mają "widzieć" się z urządzeniami podłączonymi poprzez pozostałe punkty dostępowe. Nie łatwiej podłączyć router w trybie routingu ( zrobić podwójnego NAta czy jak to się nazywa. ) ?

Edited by KarolA

• Administrator

otóż to - podwójny NAT. jeśli chcesz odseparować się od którejś z kondygnacji to ok. 

• Solution

Dziękuję.
Na tym etapie zostawię obecne urządzenia podłączone zgodnie z propozycjami. w przyszłości będzie to idealna sieć kablowa do wymiany pod nowsze lepsze sprzęty ( lepszy router i sieć mesh ).

dzięki kolego za pomoc.

• Like it 1

open-it.shop

Temat został zamknięty jako rozwiązany.

Jeśli się z tym nie zgadzasz, zgłoś ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy Twoje zgłoszenie.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.